Klubdyk. Salling Aqua Park 1/11-2020

Klubdyk den første søndag i hver måned gik den 1. november til Salling Aqua Park ved Glyngøre. Vi var 7 mand afsted og havde klubbens rib med, så vi kunne sejle ud til bøjen, der er bundet på minestrygeren Stine og dykke direkte ned på den. Hermed havde vi rigtig god tid til et stille og roligt dyk rundt om og over Stine, som er rigtig fint begroet med søanemoner og som også huser flere hummere, krabber mm. Sigten var 3-4 m hvilket er det bedste flere af os har oplevet der.

Nogle af os fulgte bundtovet ud til leopardkampvognen Leo og retur, mens andre blev ved Stine eller tog en tur ud på sandbunden ved at følge en kæde. Det sidste var vist ikke meningen :-)

Sidste hold kom op ved 13 tiden, hvor der var blæst op og ved at være pæne bølger, og så var det jo bare skønt at slutte med grillhygge på havnen :-)

Vi skal helt klart derop igen, og glæder os til, at platformen kommer på plads, så vi kan dykke derfra

Foto og tekst: Kim W