Nyhedsbrev Silkeborg Frømandsklub, November 2016

Velkommet til årets sidste nyhedsbrev fra bestyrelsen.

I dette nyhedsbrev kan du læse om sammenarbejde med NOW dive, sammenarbejde med Bjerringbro Dykkerklub og Søhøjlandets dykkerklub, continox og ny båd, julefrokost, diversnight, dykkerturer 2017.

Bestyrelsen har siden sidste nyhedsbrev afholdt 5 bestyrlesesmøder, se alle referarter på klubbens hjemmeside.

NOW dive
Klubben har indgået et sammenarbejde med NOW dive i Skanderborg, hvor vi opnår rabat på uddannelser, udstyr og luft. De nærmere rabat rabat satser oplyses af Ole Aggerholm.

Uddannelse af nye dykkere vil fremover primært foregå hos NOW dive, da mange dykkere vil hurtigere i vandet end hvad CMAS systemet kan tilbyde, derudover, har det vist sig svært at få nok nye dykkere ind i klubben, til at der kan oprettes et hold. Skulle det vises sig muligt at oprette et CMAS hold, gør vi naturligvis det.
Det er en forudsætning, at eleven indmelder sig i Silkeborg Frømandsklub, før de kan udnytte aftalen. Se også mere på klubbens hjemmeside under Uddannelse.

Sammenarbejde med Bjerringbro Dykkerklub og Søhøjlandets dykkerklub
Klubben har fået to sammenarbejdes klubber. Bjerringbro dykkerklub, på teknisk dykning og som kun henvender sig til dykkere med advanced Nitrox og/eller trimix certifikater.
Søhøjlandets dykkerklub, som også ligger i Silkeborg, vil vi annoncere på tværs i de to klubber når der er en relevant dykker aktivitet.

Hold øje med din postkasse og/eller facebook.

Continox og ny båd
På general forsamling i 2015 og 2016, blev bestyrelsen bedt om, at se på muligheder for at få et continox anlæg og en ny båd. Bestyrelsen har valgt i 2016 at have fokus på continox anlæg, og tidligst i 2017 at se på ny båd. Bestyrelsen arbejder pt med at skrive ansøgninger til fonde, for at få indsamlet de ca 60.000 kr et continox anlæg koster. Klubben har ca 20.000 kr, som er indtægter ifm regatta.

Diversnight 2016
Klubben var i år vært for et diversnight event ved ammoniakhavnen den 5/11-2016, der deltog i alt 11 dykkere, heraf 3 fra Silkeborg. Vejret var ikke lige med os i år, men et godt arrangement, håber på bedre vejr i 2017 og flere deltagere.

Julefrokost
Årets julefrokost er i år lørdag den 3/12 – tilmeld dig i kalender på hjemmesiden.

Dykkerturer 2017
Dykkeråret 2017 er ved at blive lagt i kalender, og vi forventer i 2017 at kunne tilbyde en tur til de varme lande og den årlige norgestur, vil med stor sandsynlighed blive gentænkt under nye former – her er alt i spil. Derudover vil der naturligvis være de normale klubture hver den første søndag i måneden, hvis nogen har lyst til at være vært for en klubtur/weekend, så kontakt Ole.